США ухвалили законопроект, який може заборонити TikTok, якщо ByteDance не продасть його
Лише тиждень тому з'явилися повідомлення про те, що новий законопроект має на меті змусити компанію ByteDance продати TikTok або ж їй загрожує заборона на діяльність у США. І ось цей законопроект пройшов Палату представників Конгресу США (за сильної двопартійної підтримки, голосування пройшло 352-65).
Наступна зупинка - Сенат. Сенатор Ренд Пол виступає проти заборони, тож надія може бути. Але якщо законопроект пройде, президент Джо Байден заявив, що підпише його як закон (навіть незважаючи на те, що передвиборча кампанія Байдена приєдналася до TikTok місяць тому).
Ще у 2020 році кілька американських компаній були зацікавлені в придбанні глобальних операцій TikTok, зокрема Microsoft (TikTok є глобальним аналогом китайської соціальної мережі Douyin). Однак китайські чиновники виступили проти такого продажу.
Але ми повернулися до того ж самого - законопроект, якщо він буде підписаний, вимагатиме від ByteDance продати компанію протягом шести місяців. Після цього американським компаніям буде заборонено розміщувати додатки ByteDance у своїх магазинах додатків та надавати послуги веб-хостингу. Іншими словами, TikTok буде заборонено в Apple App Store та Google Play Store.
Це ще далеко не кінець, і є ще багато юридичних обручів, через які потрібно перестрибнути. Наприклад, минулого року штат Монтана заборонив TikTok, але через кілька місяців федеральний суддя заблокував цю заборону (і це був навіть не перший випадок скасування заборони). Звичайно, ByteDance і китайські чиновники будуть наполягати на іншому підході.
TikTok є масовим, він досяг 1 мільярда користувачів щомісяця у 2021 році і став першим додатком, який минулого року досягнув $10 мільярдів витрат у додатку. Залежно від того, як розвиватиметься правова ситуація, можна заробити або втратити багато грошей.
До речі, TikTok не єдиний, хто опинився під загрозою, так званий Закон про захист американців від додатків, контрольованих іноземними супротивниками, також може вплинути на такі додатки, як WeChat (що належить технологічному гіганту Tencent).
Кілька організацій у США також виступають проти заборони. Фонд "Електронний кордон", Американський союз громадянських свобод, Центр демократії та організація "Боротьба за майбутнє" також виступають проти і написали листа до Комітету Палати представників з питань енергетики та торгівлі з цього приводу. EFF та ACLU навіть написали записку на підтримку скасування заборони в Монтані.
Ось що написала EFF у своєму блозі: "Замість того, щоб приймати цей надмірний і помилковий законопроект, Конгрес повинен заборонити будь-якій компанії - незалежно від того, де вона базується - збирати величезні обсяги наших детальних персональних даних, які потім стають доступними для брокерів даних, урядових установ США і навіть іноземних супротивників, включаючи Китай. Ми не повинні марнувати